Sazvučje klasike i džeza u uzbudljivoj interpretaciji Clazz kvinteta

Kamerni sastav Clazz kvintet nastupio je sinoć u sali Dvorca kralja Nikole, u okviru crnogorske muzičke selekcije ovogodišnjeg programa „Ljetopisa“. Sastav čine Bojana Brajović (gitara), Milanka Nikčević (klavir), Boris Nikčević (flauta), Slaven Turusković (kontrabas) i Predrag Lazović (bubnjevi).

Foto: Studio Petović

Kvintet je za barsku publiku izveo djelo „Picnic suite“, savremenog francuskog kompozitora Kloda Bolinga. Njegovo stvaralaštvo karakteristično je po uklapanju dva muzička pravca, klasike i džeza; a kvintet zanimljivog naziva proisteklog iz te kombinacije, osnovan je upravo s ciljem afirmacije pomenutog djela i autora crnogorskoj i publici u regionu.

“Naš flautista je prvi došao na ideju da se time bavimo. On je čovjek koji je oduvijek pratio i poznavao francusku muziku. No, kada smo se upustili u to, nije bilo lako uskladiti svih pet instrumenata. Gitara je najtiša u odnosu na klavir, bubnjeve i kontrabas, flauta opet ima neki svoj dijapazon zvukova i registara. Ipak, to dobro funkcioniše punih šest godina. Poslije prvog nastupa, uslijedili su brojni uspjesi”, kazala je gitaristkinja Bojana Brajović.

Foto: Studio Petović

Svoju crnogorsku premijeru djelo „Picnic suite“ imalo je upravo u dvorskoj sali u Baru, 2012. godine, kada je izvedena na, tada posljednjem, Bar Guitar festu. Od tada, ovaj kvintet imao je veliki broj nastupa, preko četrdeset, na raznim manifestacijama i najvećim džez festivalima u regionu, uprkos činjenici da se članovi kvinteta ne bave džezom originalno.

“Mi nismo džezeri. Naprotiv, klasičari smo, ali je Bolingovo djelo takvo da ta kombinacija dobro funkcioniše. Možda je njegova inicijalna ideja bila da za klasičare napiše neko opuštajuće djelo, djelo kojim klasičari mogu malo više da se upoznaju sa improvizacijom, a ne da budu samo, stalno i striktno u notama kao što mi to cijelog života i jesmo. Sa ovakvim djelom je napravio taj proboj šezdesetih, sedamdesetih godina prošlog vijeka. Nažalost, Boling nije napisao više djela baš za ovaj sastav. Zato smo bili prinuđeni, kako bismo zadržali ansambl, da njegova druga djela kombinujemo i raspisujemo za instrumente”, objasnila je Brajović.

Značaj postojanja ovakvog ansambla na našim prostorima stručna javnost ocjenjuje velikim, tim prije što odražava originalnost i raznovrsnost savremenog muzičkog stvaralaštva, ne odstupajući pritom od kvaliteta, koji publika dobro i uvijek sa odobrenjem prihvata.

Podijeli: