Svaki treći Crnogorac radi na određeno vrijeme

Crna Gora je rekorder u Evropi po broju zaposlenih na određeno vrijeme, pokazuju podaci Eurostata. U izvještaju te institucije, koja se bavi statistikom na nivou Evropske unije (EU) i zemalja kandidata za članstvo, navodi se da je ugovor na određeno vrijeme u našoj državi na kraju 2017. imalo 30,5 odsto zaposlenih u državi. To je inače duplo više od evropskog prosjeka koji iznosi 14,3 procenta. Prema podacima Zavoda za statistiku Crne Gore, na kraju protekle godine u našoj državi je radilo 182.368 građana, što znači da su 55.622 radnika angažovana na određeno vrijeme.

U EU na određeno radi 27 miliona zaposlenih starosti od 15 do 64 godine. U protekloj godini u EU više je žena bilo angažovano na određeno vrijeme i to 14,8 odsto, a muškaraca 13,8 procenata. U Crnoj Gori na određeno radi više muškaraca.

Najveći udio zaposlenih sa privremenim ugovorom na nivou EU je u Španiji i Poljskoj, a najniži u Rumuniji i Litvaniji. Tako u Španiji i Poljskoj na određeno radi svaki četvrti radnik, a jedan od pet u Portugalu, Holandiji i Hrvatskoj.

Manje od dva odsto zaposlenih sa ugovorima na određeno vrijeme je u Rumuniji (1,2%) i Litvaniji (1,7%). Takođe, nizak procenat je i u Letoniji (3,0%), Estoniji (3,1%), Bugarskoj (4,4%), Malti i Velikoj Britaniji (5,6%).

Generalni sekretar Saveza sindikata (SSCG) Duško Zarubica navodi da smo do sada imali na djelu zloupotrebu Zakona o radu koji je predviđao mogućnost da se zaposleni angažuje na određeno. On smatra da će se to ispraviti novim aktom koji bi trebalo da se usvoji do kraja godine i u kojem se navodi da se radni odnos zasniva na neodređeno vrijeme, a ugovori na nekoliko mjeseci mogući su samo u posebnim okolnostima.

On navodi da se novim zakonom o radu predviđa da se ugovori na oređeno mogu zasnivati do tri godine, ali da je situacija poboljšana.

” Do sada su pojedini poslodavci angažovali svoje ljude preko agencija da im ne bi dali ugovore za stalno. Sada se ta situacija mijenja i ako je neki zaposleni bio tri godine kod istog poslodavca, on dobija stalni ugovor i mislim da smo time spriječili zloupotrebe”, kaže Zarubica.

Njegova koleginica iz Unije slobodnih sindikata Sandra Obradović navodi da je praksa zaključivanja ugovora na određeno stvorila armiju zaposlenih koji su u grču i u stalnom strahu od otkaza. Ona navodi da je, nažalost, situacija u Crnoj Gori takva da poslodavci više vole da daju ugovore na određeno, nego na neodređeno, a da pritom oni ništa i ne dobijaju ali im je radnik na gubitku.

Podijeli: