Uprava za dijsaporu objavila je spisak kandidata za dodjelu nagrada istaknutim iseljenicima i organizacijama iseljenika. Nagrade će biti dodijeljene u sedam oblasti.
Kako je saošteno iz Uprave za dijasporu, nagrade će biti dodijeljene u oblasti očuvanja državnog identiteta i pripadnosti Crnoj Gori, doprinos u oblasti nauke i oblasti diplomatije i promocije Crne Gore. Iseljenici će biti nagrađeni i za doprinos u oblasti sporta, kulture, za dobročinstvo i za doprinos unapređenju privrednog partnerstva Crne Gore.
Komisija za sprovođenje postupka dodjele nagrada, kako su kazali, u narednom periodu vrednovaće doprinos, rezultate i zasluge kandidata za koje je podnijeta inicijativa i pripremiti predlog kandidata za dodjelu nagrada.
Nagrade će biti uručene 29. jula 2019. godine u Baru, na manifestaciji „Dani dijaspore-iseljenika“.
Spisak kandidata:
I NAGRADA ZA OČUVANJE DRŽAVNOG IDENTITETA I PRIPADNOSTI CRNOJ GORI:
- pojedinci:
- dr Mile Mićunović (RS Makedonija)
- prof. dr Milenko Perović (R Srbija)
- Vukota Babović (R.Srbija)
- Borivoje Stevović (R.Hrvatska)
- Ivan Jakšin Brajović (R.Hrvatska)
- Ismet Šujak (SAD)
- Milan Zlatičanin (R.Albanija)
- organizacije:
- Crnogorska etnička zajednica Australije (Australija)
- Kulturni centar Rumija (SAD)
II NAGRADA ZA DOPRINOS U OBLASTI NAUKE:
- pojedinci:
- prof. dr Nadežda Basara (SR Njemačka)
- Slobodan B. Medojević (R.Srbija)
- prof. dr Milenko Perović (R.Srbija)
- prof. dr sci Milorad Nikčević (R.Hrvatska)
- dr Marta Mussini (R.Italija)
III NAGRADA ZA DOPRINOS U OBLASTI DIPLOMATIJE I PROMOCIJE CRNE GORE:
- pojedinci:
- Refik Radončić (SAD)
- Enisa Jarović (Belgija)
- Mirko Zečević (R.Srbija)
- organizacije:
- Crnogorska etnička zajednica Australije (Australija)
IV NAGRADA ZA DOPRINOS U OBLASTI SPORTA:
- pojedinci:
- Duško Ivanović
- Nikola Vučević (SAD)
- Zoran Simović
- Duško Vujošević (R.Srbija)
V NAGRADA ZA DOBROČINSTVO:
- pojedinci:
- Ismet Šujak (SAD)
- Osman Destanović (SR Njemačka)
- Žade Đurović di Maio (R.Franscuska)
- dr Marta Mussini (R.Italija)
- organizacije:
- Montenegro Golf Klub (SAD)
- Kulturni centar Rumija (SAD)
- Organizacija „Bratska ruka“ (Švajcarska)
VI NAGRADA ZA DOPRINOS UNAPRIJEĐENJU PRIVREDNOG PARTNERSTVA SA CRNOM GOROM:
- pojedinci:
- Veselin Mijač (Švedska)
- Edin Latić (Veliko Vojvodstvo Luksemburg)
- Erol Ramusović (BiH)
VII NAGRADA ZA DOPRINOS U OBLASTI KULTURE:
- pojedinci:
- Faiz Softić (Veliko Vojvodstvo Luksemburg)
- Marinko Ćulafić (R.Albanija)
- Ratko Šoć (R.Srbija)
- Veljko Bulajić (R.Hrvatska)
- Burhan Čulić (R.Albanija)
- Olivera Zoric Papatoma (Kipar)
- organizacije:
- KUD „Evropa“ (Veliko Vojvodstvo Luksemburg)
- Zavičajno društvo Plava i Gusinja (Slovenija)
- Društvo perojskih Crnogoraca „Peroj 1657“ (R.Hrvatska)
- Vijeće Crnogorske nacionalne manjine u BiH (BiH)